NA VALENTINOVO
Bliža se dan, ko je v navadi, da na bolj poseben način izrazimo ljubezen tistim, ki jih imamo radi. Prihaja valentinovo oziroma dan svetega Valentina. Na ta dan ljubljene pogosto presenetimo s kakšno malenkostjo in sporočilcem. Radi se potrudimo – pri izbiri darila, ovojnice, papirja, barve in sloga pisave ... Zakaj se ne bi tudi pri pravilnem zapisu tega praznika?
V raznih občilih in vnaprej pripravljenih sporočilih se beseda valentinovo pojavlja z veliko začetnico. Pa je to pravilen zapis? Nikakor. Poglejmo, zakaj ne. Pravilo Slovenskega pravopisa iz leta 2001 pravi, da z malo začetnico pišemo imena praznikov ali posebnih datumov, razen tistih, ki so izpeljana iz priimkov (Prešernov dan ipd.). Iz tega torej sledi, da se valentinovo piše z malo začetnico. Z malo začetnico se prav tako pišejo prazniki, kot so pust, velika noč, prvi maj, božič, novo leto.
Ko že govorimo o ljubezni, pa lahko omenimo tudi to, da nekateri slovenski jezik imenujejo jezik ljubezni. Zakaj? Odgovor je preprost. Slovenski jezik je popolnoma ohranil eno zelo redko slovnično kategorijo – dvojino. Ravno zaradi tega se lahko pošalimo, da je slovenščina tudi romantična.
Imejmo se radi. Pa ne samo en dan v letu (na valentinovo), ampak skozi vse leto. Želim vam ljubezni polno leto in pa, seveda, prijetno valentinovo.